sobota, 23 sierpnia 2008

Dobra i zła motywacja.

Wydawałoby się, że ilu jest ludzi, tyle istnieje różnych sposobów motywacji. Czy aby na pewno? Osoby na co dzień zajmujące się motywacją wyróżniają dwa sposoby w jakie ludzie motywują się do działania.

Pewnie pamiętasz to uczucie kiedy rano, zagrzebany w ciepłej, miękkiej pościeli, z uczuciem wielkiej senności musisz wstać, bo zadzwonił budzik. Nikt nie lubi tej chwili. Myślisz sobie, nastawie na drzemkę, jeszcze pięć minut. Ale za chwile pojawiają się myśli: "nie mogę, zasnę, spóźnię się do pracy, w pracy potrącą mi premie, a jak to nie pierwszy raz, to mnie zwolnią, nie będzie za co opłacić rachunków". I właśnie dzięki tym myślom zbierasz się w sobie, wstajesz z łóżka, a z tymi wszystkimi, złymi obrazami w głowie, zaczynasz dzień. To pierwszy sposób motywacji, który stosuje większość ludzi. Jest bardzo stresujący, ponieważ w środku przeżywasz wszystkie te złe zdarzenia, które nie nastąpiły. To może naprawdę skutecznie popsuć nastrój już z samego rana.

Jest też drugi sposób, który to tak naprawdę stosuje niewiele osób, ale w praktyce jest o wiele bardziej korzystny. 


Wyobraź sobie, że musisz posprzątać zagraconą piwnicę albo umyć samochód. Dla osoby która nie lubi tego robić to naprawdę wielka katorga. Ale jeżeli ta osoba będzie już na samym końcu robienia tych czynności prawdopodobnie nie zrezygnuje. Pomyśli: "Już tyle zrobiłam, to jeszcze trochę i skończę. Będę mięć spokój, zajmę się tym co lubię". Ta osoba zdaje sobie sprawę, że jeżeli wykona czynność, to dzięki temu w przyszłości osiągnie jakąś większą korzyść. I to właśnie charakteryzuje pozytywną motywację!

Dobra motywacja nie polega na tym, żeby na siłę starać się polubić coś, co nie sprawia nam przyjemności. To nie odniesie żadnego skutku. Aby motywacja była skuteczna powinieneś znaleźć pozytyw w niekorzystnej dla Ciebie sytuacji. 

Możesz nie lubić chodzić do pracy, czy sprzątać, ale wiesz, że jeżeli to zrobisz, wyniknie z tego wiele korzystnych dla Ciebie rzeczy. W przypadku pracy, za zarobiona pensję odłożysz sobie na wymarzone wakacje, kupisz wymarzony dom, samochód. Sprzątanie piwnicy pozwoli Ci mieć wszystko na widoku i w określonym porządku. 

Gdy znajdziesz odpowiednio silny, pozytywny bodziec do działania, to nie dość że Twoja motywacja będzie większa, to jeszcze samopoczucie dużo lepsze.

Zmiana sposobu motywacji to nie jest prosty i krótki proces. Trzeba nad tym świadomie pracować. Zakładając, że każdego dnia nauczysz się myśleć o jednej prostej czynności w sposób pozytywny, to po roku czasu zmienisz 365 rzeczy. Czy to nie jest motywujące?

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej o skutecznej motywacji polecam Tobie książkę audio Motywacja bez granic.

0 Komentarzy:

Prześlij komentarz