poniedziałek, 13 lipca 2009

Czy tłuszcz może być zdrowy?

Wielu ludzi z problemami serca i otyłością sukcesywnie pozbywa się tłuszczy ze swojej diety. Niestety ciągle tkwią oni w przekonaniu, że tłuszcze są wrogiem zdrowia i winowajcą otyłości. Jednak osoby te nieświadomie pozbawiają się wielu produktów, które mogą pomóc chronić ich serce. Awokado, orzechy, ryby, oliwa z oliwek – wszystkie te produkty są tłuste i wszystkie z nich mogą pomóc utrzymać Twoje zdrowie w dobrej kondycji.

Tłuszcze innego pochodzenia mogą mieć destrukcyjny wpływ na stan Twojego zdrowia. Jednak musisz pamiętać o tym, że nie można chronić serca i walczyć z otyłością przez zwyczajne eliminowanie gramów tłuszczy ze swojego jadłospisu. Dietetycy mówią : „to rodzaj tłuszczu jaki spożywasz, a nie jego brak - ma zbawienne znaczenie dla Twojego zdrowia." Rola tłuszczy w naszym organizmie jest znacząca: rozpuszczają i dostarczają witamin, są źródłem energii, utrzymują nasze narządy w stałym położeniu. Spożywanie tłuszczy w odpowiednich ilościach jest zatem koniecznością.

Tłuszcze których należy unikać:

Tłuszcze trans: tłuszcze te można znaleźć w wielu smażonych produktach, w jedzeniu z fast foodów, oraz margarynie. Ten niezdrowy tłuszcz podwyższa poziom LDL (zły cholesterol) jednocześnie obniżając HDL (dobry cholesterol) obniżając Twoją naturalną barierę przed chorobami serca.

Tłuszcze nasycone: Tłuszcze te nie są aż tak szkodliwe jak tłuszcze trans. Są bardziej przyjazne dla naszego organizmu. Tłuszcze nasycone występują w mięsie i produktach mlecznych, oraz smalcu, maśle. Podnoszą one poziom LDL (zły cholesterol) we krwi. Ostatnie badania wykazały że tłuszcze nasycone hamują także przeciwzapalne korzyści HDL (dobrego cholesterolu), natomiast tłuszcz z ryb, ziaren, orzechów potęguje te korzyści.

Tłuszcze zdrowe dla serca:

Tłuszcze nienasycone: Tłuszcze zawarte w oliwie z oliwek, oleju kokosowym, orzechach, avocado, rybach nasionach: dyni, słoneczniku, mogą obniżyć poziom LDL jednocześnie podwyższając poziom HDL. Badania przeprowadzone na Harwardzie wykazały, że zmiana diety z wysokowęglowej na wysoko-tłuszczowa (bogata w tłuszcze nienasycone) w ciągu sześciu tygodni poprawiła wyniki 164 dorosłych pacjentów chorych na serce. Tłuszcze nienasycone maja zbawienne działanie dla naszego organizmu: obniżają ciśnienie krwi, podwyższają HDL, obniżają poziom trój glicerydów.

Kwasy tłuszcze omega – 3: Znajdują się w rybach pochodzących z zimnych wód, Kwasy tłuszczowe omega – 3 poprawiają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie krwi, zwalniają proces tworzenia się płytek miażdżycy w tętnicach. Szerokie badania dowiodły że kwasy omega - 3 mogą obniżyć zagrożenie chorobami serca o 35% oraz zredukować ryzyko nagłej śmierci z powodu ataku serca o ponad 50%.

Naukowcy dowiedli że osoby zagrożone atakiem serca, które zmieniły dietę na ubogą w czerwone mięso i nabiał, ale bogatą w oliwę z oliwek, orzechy, ziarna zbóż, ryby, owoce, warzywa zmniejszyli swoje ryzyko ataku serca, nagłej śmierci i problemów z układem krążenia o 50%-70%.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowej żywności? Sprawdź poradnik Zdrowe odżywianie i jego sekrety

0 Komentarzy:

Prześlij komentarz