czwartek, 4 września 2008

Dlaczego porażka jest dobra?

Większość ludzi uważa, że porażka to zła rzecz, a sukces dobra. Jeśli Ty też zaliczasz się do tej kategorii to tym artykułem chcę pomoc Ci zmienić myślenie, ponieważ uważam, że jest ono blednę. Wierzę, że podczas niepowodzenia towarzyszą Ci niemiłe uczucia, a gdy coś Ci się uda, to czujesz się wspaniale. To naturalne dlatego ludzie boją się porażek, jednocześnie chcieli by odnosić same sukcesy. W moim przekonaniu, zarówno porażka i sukces są dobre…jeżeli wiesz jakie maja specyficzne zadanie.

Oczywiście wszyscy wiemy, że osiąganie sukcesu jest dobre, ale dlaczego? Sukces jest rozpatrywany w tej pozytywnej kategorii, gdyż udowadnia słuszność pewnych rzeczy:

Sukces potwierdza nasze plany.
Sukces potwierdza nasze decyzje.
Sukces potwierdza nasze strategię.
Sukces potwierdza nasze ryzyko.
Sukces potwierdza prace zespołową.
Sukces potwierdza nasz wysiłek.
Sukces potwierdza wiele rzeczy.

Zatem kiedy odniesiesz sukces zadaj sobie pytanie: słuszność jakiej wykonanej rzeczy potwierdza to powodzenie?

A co z porażką? Jaka jest jej rola i jak ona może być dobra? Rolą porażki jest nauka. Uczymy się właśnie dzięki porażkom.

Porażka uczy nas, że musimy zmienić nasze plany.
Porażka pokazuje nam, że musimy zmienić nasze decyzje.
Porażka uczy nas, że musimy zmienić strategię.
Porażka uczy nas, że musimy zmienić naszą pracę zespołową.
Porażka uczy nas, że musimy zmienić nasz wysiłek.
Porażka pokazuje nam, że powinniśmy zmienić ryzyko.
Porażka uczy nas, że powinniśmy zmienić wiele rzeczy.

Odnosząc niepowodzenie dowiadujemy się o kolejnej rzeczy, która będzie nieskuteczna w naszym działaniu. Z każdą porażką dostrzegasz drogę oczyszczoną z kolejnej przeszkody. Droga ta w przyszłości pozwoli Ci bez potknięć dotrzeć do wyznaczonego celu.

Zatem kiedy coś Ci się nie uda, zadaj sobie to pytanie: Czego nauczyła mnie ta porażka? Zapamiętaj. Sukces i niepowodzenie są tak samo dobre. Obie te rzeczy będą dla Ciebie wartościowe… jeżeli zdasz sobie sprawę z tego jaką rolę pełnią w Twoim życiu. Ucz się z porażek i potwierdzaj słuszność działania wtedy gdy coś Ci się uda.

0 Komentarzy:

Prześlij komentarz