czwartek, 25 września 2008

Dlaczego cel jest niezbędny do sukcesu?

Jeżeli miałbym Ci zdradzić co jest najistotniejszym elementem do osiągnięcia sukcesu, powiedział bym, że jest to wyznaczanie celu. Wielu ludzi uniknęło by niepowodzeń i związanych z nimi rozczarowań, gdyby postawili sobie w życiu jasny cel i ustalili plan działania wg którego konsekwentnie dążyli by do tego celu. Pomyśl chwilkę o łódce, która rzucana podmuchem wiatru buja się wśród fal na środku morza. Jaka jest szansa że sternik dotrze tą łódką do lądu? Najprawdopodobniej żadna. Jeżeli sternik nie będzie wiedział gdzie chce dotrzeć i nie użyje do tego nawigacji, może liczyć jedynie na ślepy los. Jak widzisz bez jasno ustalonego celu i nawigacji nie dotrzesz tam gdzie chcesz. Skoro już wiesz dlaczego to jest takie ważne to:

1. Wyznacz sobie cel do zrealizowania.


Ustalając cele staraj się aby były one jak najbardziej szczegółowe i jednocześnie były one w Twoim zasięgu. Przykład, chce zostać prezydentem jest prawdopodobnie na tą chwilę celem poza Twoim zasięgiem, co nie znaczy że nierealnym. Natomiast chcę być politykiem partii „x” jest już osiągalny. Jeżeli zapytałabyś któregokolwiek z ludzi sukcesu, co przyczyniło się do ich życiowego powodzenia, każdy odpowie Ci tak samo - "miałem jasny cel".

2. Ustal plan działania.

Gdy masz już wyznaczony cel wypisz kilka rzeczy, które musisz zrobić aby go osiągnąć lub które zbliżą Cię do jego osiągnięcia. Mogą to być proste rzeczy, jeżeli za cel postawisz sobie nowe stanowisko pracy – planem może być: poprawienie CV, udanie się na kursy doszkalające, poczytanie o tym jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.
Aby Ci lepiej pokazać jak to wygląda napisałem kilka moich małych celów.

CEL: Stanę się bardziej stylowym
- będę czytał czasopisma o modzie,
- będę oglądał programy o modzie,
- będę przyglądał się na ulicy ludziom ubranym stylowo i zapamiętywać ciekawe szczegóły z ich ubioru,

CEL: Wyrzeźbię sylwetkę i poprawię kondycję.
- zapiszę się na siłownie,
- ułożę sobie plan treningowy,
- będę co drugi wieczór jeździł na rowerze i biegał,
- ułożę sobie dietę,

CEL: Skoczę na spadochronie
- uzbieram pieniądze, będę odkładał na ten cel z każdej wypłaty  100 zł,
- zapiszę się na kurs spadochronowy,

 3. Konsekwentnie realizuj postawione sobie cele.

Pozostań zmotywowanym i ciągle podążaj ustaloną ścieżką do wyznaczonego celu.  Jak to zrobić dowiesz się z artykułu jak się dobrze zmotywować. Jednocześnie pamiętaj aby nie zrażaj się porażkami. Porażka też może być dobra.

Najlepiej zapisz wszystkie swoje cele na kartce i zaglądaj do nich co jakiś czas, odhaczając to, co udało Ci się już wykonać. Nie ma większego źródła motywacji i satysfakcji niż widzieć, że to co jeszcze kiedyś było jedynie zapiskiem na kartce papieru, dzisiaj jest rzeczywistością.

Dzięki książce Pokaż na co Cię stać. Skuteczna sztuka wyznaczania celów - krok po kroku dowiesz się, jak skutecznie wyznaczać cele.

3 Komentarzy:

oblicza internetu pisze...

Nie ustawaj w wysiłkach: nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Na
pewno nie talent; utalentowany nieudacznik to zjawisko powszechne.
Geniusz też nie wchodzi w grę; nie uznany geniusz to postać niemal
przysłowiowa. Ani wykształcenie; świat pełen jest wykształconych
bankrutów. Wytrwałość i determinacja są za to wszech potężne.

CALVIN COOLIDGE

Magnificent pisze...

Ja jeszcze dodam do tego. "Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie". Dziekuję Ci za ten komentarz.

Ewa pisze...

Mieć cel w życiu to bardzo ważne, ale najważniejsza jest determinacja i praca, która prowadzi do realizacji celów.Nie słuchajmy ludzi, którzy mówią nam: to się nie uda, to jest nie możliwe.Nie zbaczaj z wybranej drogi z byle powodu, a zajdziesz na sam szczyt.

Prześlij komentarz